وبلاگ رسمی محمد جواد صاحبی

رئیس هیئت مدیره و شورای علمی دین پژوهان کشور

وبلاگ رسمی محمد جواد صاحبی

رئیس هیئت مدیره و شورای علمی دین پژوهان کشور

وبلاگ رسمی محمد جواد صاحبی
پیوندها

معرفی آثاره منتشره توسط بوستان کتاب

سه شنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۲، ۱۲:۱۵ ب.ظ

معرفی کوتاه برخی آثار محمد جواد صاحبی
احیای ارزش ها در نهضت عاشورا
چکیده : نهضت عاشورا، قیامی علیه ظلم و انحراف و بدعت و احیای ارزش‌هایی بود که پیامبر گرامی اسلام(ص) و اهل‌بیت و یاران آن بزرگوار، در جهت برپایی و گسترش آن، رنج‌های فراوانی کشیده بودند. احیاگری عاشورایی، گسترة وسیعی از زندگانی فردی و اجتماعی آدمیان را در بر می‌گرفت: اخلاق، عدالت، آزادی، ارادة بشر، مشارکت عمومی، کرامت انسانی، برادری و برابری اجتماعی، عمل به احکام و مقررات اسلامی و... . اثر حاضر، در مقاله‌های متعدد، مروری دارد بر این احیاگری.جلال حکمت و عرفان  (یادنامة استاد علامه سید جلال‌الدین آشتیانی)
چکیده : سید جلال‌الدین آشتیانی از ستارگان فروزان آسمان دانش و فرهنگ اسلامی و ایرانی است که جلوة جلال معرفت او از مرزهای جغرافیایی این مرز و بوم فراتر رفته و افق‌های سرزمین‌های دیگر را نیز روشن کرده است. این اندیشور سترگ، که وارث دانش و اندیشة حکیمان و متألهان بزرگی چون بوعلی‌سینا، ملاصدرا و محیی‌الدین عربی است نه تنها احیاگر و مصحح آثار آنان، بلکه شارح منتقد و مدافع معتقد جریان تفکر عقلی و اشراقی تاریخ اسلام بوده و با جدیت تمام با تحجّر فکری به مبارزه پرداخته و به پیشرفت فکر و فرهنگ اسلامی، کمک شایانی کرده است. اثر حاضر، شرح گوشه‌ای از تلاش‌های علمی و فکری این فیلسوف فرزانه را در مقاله‌هایی چند به تصویر کشیده است.


حکایت ها و هدایت ها در آثار استاد شهید مطهری

 
 چکیده : آثار استاد مطهرى تراوش اندیشه دینى و تعهد و تعبد ایشان است که براى قشرهاى مختلف مفید و هدایتگر مى‏باشد. داستان‏ها و حکایاتى که شهید مطهرى در تبیین مباحث بیان کرده، زمینه فهم بیشتر معارف اسلامى را فراهم ساخته است. در این حکایات به سرگذشت پیامبران و امامان، علما و مجاهدان و عارفان، کجروان و منحرفان و نیز حماسه‏هاى امام حسین(ع) و یارانش اشاره شده. نتیجه‏گیرى اخلاقى و هدایتگرانه از این حکایات که از ویژگى‏هاى کتاب حاضر است در روشنگرى و رهنمونى به ارزش‏هاى اسلامى مؤثر مى‏باشد.دین پژوهی در جهان معاصر
چکیده : اقتضائاتِ نو شوندة جهان معاصر ایجاب می‌کند که دین‌پژوهان، گوهر دین را در مصاف با مخالفان و رقیبان، تابنده و درخشان، نگه دارند. پس از پیروزی انقلاب شکوه‌مند اسلامی، تلاش‌های دین‌پژوهانه عالمان، به این عرصه، رونق بیشتری بخشید و آثار متعدد و نشست‌های مختلفی برگزار گردید. اثر حاضر، که گردآوری‌های مقالات و سخنرانی‌های دومین کنگره دین‌پژوهان کشور در اردیبهشت 1379 می‌باشد اهتمام مبارکی است که به صف‌آرایی دین و اقتضائات جدید پرداخته است.سیرت پاکانچکیده : آموزه‏هاى دینى و ارزش‏هاى اخلاقى جان آدمى را سیراب مى‏سازد و شخصیت‏اش را تکامل مى‏بخشد، از همین روست که باید از هر راه معقول و صحیحى مردم را با ارزش‏ها آشنا ساخت. این آموزه‏ها و ارزش‏ها را مى‏توان از راه‏هاى مختلف در اختیار انسان‏ها گذاشت، یکى از آن راه‏ها، نقل حکایت‏هاى شیرین و دلنشین است که جان‏ها و فطرت‏هاى پاک مردم با آنها آشناتر است.
اثر حاضر با الهام از کتاب «داستان راستان» استاد شهید مطهرى، مجموعه‏اى از حکایت‏هاى اعتقادى را فرا روى خوانندگان قرار داده است.
شناخت‌نامه تفسیر


چکیده : قرآن، کتابی ناپیداکرانه است که هر کس با تدبّر در آن و به اندازة بضاعت خویش، به گوهرهای ارزش‌مندی دست می‌یابد. متفکران دینی از آغاز بحث و درس دربارة قرآن، به جنبه‌هایی از این مأدبه الهی، توجه کرده و معارف سودمندی را در اختیار علاقه‌مندان گذاشته‌اند. اثر حاضر، مجموعه مقالاتی است از قرآن‌پژوهان فرهیخته که برخی جنبه‌های قرآن را کاویده‌اند.شناخت‌نامه  قرآن
چکیده : قرآن، کتابی ناپیداکرانه است که هر کس با تدبّر در آن و به اندازة بضاعت خویش، به گوهرهای ارزش‌مندی دست می‌یابد. متفکران دینی از آغاز بحث و درس دربارة قرآن، به جنبه‌هایی از این مأدبه الهی، توجه کرده و معارف سودمندی را در اختیار علاقه‌مندان گذاشته‌اند. اثر حاضر، مجموعه مقالاتی است از قرآن‌پژوهان فرهیخته که برخی جنبه‌های قرآن را کاویده‌اند.نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی