وبلاگ رسمی محمد جواد صاحبی

رئیس هیئت مدیره و شورای علمی دین پژوهان کشور

وبلاگ رسمی محمد جواد صاحبی

رئیس هیئت مدیره و شورای علمی دین پژوهان کشور

وبلاگ رسمی محمد جواد صاحبی
پیوندها

۴ مطلب در آبان ۱۳۹۴ ثبت شده است

۰۷
آبان
۰۳
آبان

از فعالیت های داخلی تا اعزام های خارجی

تا کنون افراد و هیئت های گوناگونی از دبیرخانه دین پژوهان کشور برای شرکت در نشستها و همایش های بین المللی معرفی و به کشور های اروپایی اعزام شده اند.

محمد جواد صاحبی در گفتگو با خبرگزاری ««حوزه» به تشریح فعالیت های دبیرخانه دین پژوهان کشور پرداخت و گفت: به دنبال تشخیص نیاز از سوی مؤسسات و مراکز دینی؛ «کنگره دین پژوهان» در سال 1377 با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد  اسلامی و مراکز و مؤسسات دینی و با حضور شخصیت های برجسته برگزار شد که پس از طرح مباحث، مسائل و بررسی مشکلات، موانع و بایسته ها به این نتیجه رسیدند که دبیرخانه ای تأسیس تا به پیگیری اهداف این کنگره بپردازد.

وی ادامه داد: در این راستا نخبگان حاضر در کنگره، هیأتی مرکب از پژوهشگران و مسئولان مؤسسات و مراکز علمی و دینی را با عنوان «شورای برنامه ریزی دین پژوهان کشور» معرفی و اینجانب را به عنوان دبیر انتخاب کردند که احکام افراد مذبور و بنده از سوی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر گردید.

رئیس شورای علمی دبیرخانه دین پژوهان کشور ابراز داشت: این دبیرخانه در ابتدا به مدت 6 سال زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد قرار داشت که پس از آن به عنوان نهادی مستقل، و ارکان آن مرکب از هیئت امنا، هیئت مدیره، شورای علمی، به ثبت رسید.

*نگاهی بر اهداف و وظایف دبیرخانه دین پژوهان کشور

عضو هیأت مدیره دبیرخانه دین پژوهان کشور با اشاره به اهداف این دبیرخانه، خاطرنشان ساخت: «اطلاع رسانی به محققان و مراکز دین پژوهی در جهت ایجاد و تعمیق شناسایی اولویت ها و نیازهای پژوهشی دینی»، «زمینه سازی جهت ایجاد هماهنگی میان مراکز دینی پژوهشی و پژوهشگران»، «یافتن راه کارهای قانونی برای حمایت از محققان و مراکز»، «برنامه ریزی برای تأسیس مراکز و پایگاه های اطلاع رسانی تخصصی دینی» و ...ازجمله اهداف دبیرخانه دین پژوهان کشور می باشد. متن کامل مصاحبه در ادامه مطلب

۰۳
آبان

مجموعۀ حاضر که از شمار نشست­های مناسبتی می ­باشد، به ایام محرِِّم و صفر و رویدادهای تاریخی و مذهبی این دو ماه اختصاص یافته است. سخنرانان در این مباحثات کوشیده اند به واکاوی موضوعات تاریخی، کلامی و اجتماعی چالش­ برانگیز نهضت حسینی و نیز واقعۀ عاشورای سال 61 هجری پرداخته، در حد بضاعت خود پردۀ غبار و ابهام را از آن بردارند.

نشست­های علمی، سنت حسنه­ ای است که دبیرخانه دین­ پژوهان کشور، در دو صورتِ تخصصی و مناسبتی از آغاز تا کنون به برگزاری آن­ها اهتمام ورزیده است.
مجموعۀ حاضر که از شمار نشست­های مناسبتی می­باشد، به ایام محرِِّم و صفر و رویدادهای تاریخی و مذهبی این دو ماه اختصاص یافته است. سخنرانان در این مباحثات کوشیده اند به واکاوی موضوعات تاریخی، کلامی و اجتماعی چالش­ برانگیز نهضت حسینی و نیز واقعۀ عاشورای سال ۶۱ هجری پرداخته، در حد بضاعت خود پردۀ غبار و ابهام را از آن بردارند.
از ویژگی­های این نشست­ها، فضای باز و آزاد برای ارایه دیدگاه­ها و نظریه ­ها از یک­ سو و نقد و بررسی و مداخله­ های علمی مخاطبان و حاضران در جلسات از سوی دیگر است.
 در پایان از دانشور فرزانه، جناب آقای دکتر آیت پیمان، مدیر مسئول محترم دبیرخانه دین­ پژوهان، به جهت اهتمامی که در برگزاری این نشست­ها داشته­اند، همچنین از پژوهشگران و مخاطبان بزرگواری که در این مباحثات مشارکت کرده ­اند، صمیمانه سپاسگزاری می­کنم و اجر همه را به خدای بزرگ واگذار می نمایم.
محمد جواد صاحبی
 متن کامل در ادامه مطلب
۰۳
آبان
محمد جواد صاحبی:

یکى از شگفتى هاى بزرگ تاریخ این است که بر خلاف تصور برخى از افراد ناآگاه، موارد اختلاف در کتابهاى معتبرى که به زمان رخداد عاشورا نزدیک بوده اند بسیار ناچیز است. و بیشتر اختلافات و موارد مشکوک به همین چند قرن اخیر مربوط مى شود، که شاید از عصر صفویه دورتر نباشد. متن کامل در ادامه مطلب